Rocznice katyńskie w całej Polsce przypominają o zgładzeniu przez Sowietów oficerów, którzy znikli, ich los przez lata był nieznany. Poszli na wojnę „i nigdy nie wrócili”. W 2020 roku minęła 80-ta rocznica zbrodni katyńskiej, z wiadomych względów obchody i nagłośnienie wymiaru rocznicy nie było możliwe.
W zeszłym roku podjęliśmy się w naszej Bibliotece wspólni z młodzieżą utworzenia kanału lokalnej telewizji „tu Pobiedziska.TV”, w ramach projektu „Działaj Lokalnie” powstały m.in. cztery reportaże w cyklu katyńskim.
W tym roku, ufając, że sytuacja pozwoli na właściwe uczczenie rocznicy wspólnie z Przewodniczącym Rady p. Józefem Czerniawskim oraz Towarzystwem Miłośników Pobiedzisk i regionalistami podjęliśmy się szeregu działań. Sytuacja nam nie sprzyja. Próbujemy jednak z przekazem dotrzeć jak najszerzej. Trwa odnowienie Krzyża Katyńskiego, od 9 kwietnia na Rynku w Pobiedziskach stanie plenerowa wystawa pt. „i nigdy już nie wrócili… Katyń 1940” – o sześciu oficerach związanych z Ziemią Pobiedziską – zgładzonych przez Sowietów.
Najważniejszym w zachowaniu pamięci jest „marsz pokoleń” – dlatego przygotowaliśmy w pobiedziskiej Bibliotece materiały o dr. Edmundzie Bartlitzu. Ukazanie wymiaru zbrodni i dalekosiężnego zgładzenia inteligencji polskiej przez sowietów, poprzez ukazanie losu jednego człowieka, bardzo zasłużonego dla przedwojennej społeczności Pobiedzisk, wydaje się najlepszą lekcją historii i pobudzania lokalnego patriotyzmu wśród młodego pokolenia.
Proponujemy zapoznanie młodzieży z życiorysem dr Edmunda Bartlitza – wybitego mieszkańca przedwojennych Pobiedzisk.
Edmund Bartlitz był doktorem medycyny, który przed wojną mieszkał i miał praktykę lekarską w Pobiedziskach.
Był m.in. przewodniczący Rady Miejskiej, społecznikiem.
Jest jedną z blisko 22 tysięcy ofiar katyńskiej zbrodni.
Poniższe materiały zostały przekazane do szkół na terenie Gminy Pobiedziska.
1. wywiad z prawnuczką Edmunda Bartlitza (ok. 20 min) – dostępny na YT – kanał tu Pobiedziska TV’, tam również cykl katyński „i nigdy już nie wrócili…”
2. prezentację interaktywną – trochę więcej informacji o naszym bohaterze, może to być potraktowana jak utrwalenie wiedzy z filmu
3. Quiz – po obejrzeniu filmu można zaproponować młodzieży konkurs wiedzy o Bartlitzu (pytania dotyczą tylko tych treści, o których mowa w wywiadzie, można więc zrobić quiz bez obejrzenia prezentacji)
- nota biograficzna w Pobiedziskim Słowniku Biograficznym