Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu oraz pobiedziscy przedsiębiorcy wsparli powstanie gablot w Bibliostacji Poobiedziska
W ramach projektu powstania historycznych gablot w Bibliostacji Pobiedziska pod hasłem „Śladami pobiedziskiej historii” po rozmowach z regionalistami, w konsultacji z pracownikami Muzeum Początków Państwa Polskiego na Lednicy przystąpiliśmy do realizacji
Pierwszym krokiem w projekcie było zgromadzenie materiałów, zarówno historycznych dokumentów, fotografii, jak i eksponatów rzeczowych. Merytorycznego wyboru po konsultacjach z regionalistami dokonała dyr. Małgorzata Halber. I tak po przez zebrane materiały postanowiliśmy w naszych gablotach opowiedzieć o:
– znaleziskach archeologicznych z przełomu X/XI wieku ze wsi Gołunin, dodatkowo wykonaliśmy we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego na Lednicy oraz Future Lab PCSS kopię w technice wydruku 3 d głowicy tzw. topora Wikingów
– zamku starościńskim, który do XIX wieku znajdował się na wyspie jeziora Małego
– kulcie Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk
– o dokonaniach rodu Jackowskich
– o Antonim Palluthcie – twórcy repliki maszyny szyfrującej ENIGMA
– o oficerach związanych z Pobiedziskami – ofiarach zbrodni katyńskiej
– o rodzinie Perlikiewiczów
Następnie przystąpiono do projektowania gablot, które miały prezentować wartościowe artefakty i dokumenty w sposób estetyczny i przystępny dla zwiedzających. Każda gablota została zaprojektowana w taki sposób, aby chronić eksponaty przed uszkodzeniami, jednocześnie zachęcając do bliższego przyjrzenia się prezentowanym przedmiotom.
W trakcie realizacji projektu zadbamy o promocję zajęć.
Finalnym rezultatem projektu są historyczne gabloty w Bibliostacji Pobiedziska, które stają się istotnym miejscem edukacji. Dzięki nim mieszkańcy oraz turyści będą mogli lepiej poznawać bogatą historię naszej małej ojczyzny i zrozumieć, jakie znaczenie miały Pobiedziska na przestrzeni wieków.
Ze środków FARP sfinansowaliśmy opracowanie materiałów, wykonanie gablot, zakup projektora oraz przeprowadzenie spotkań historycznych.
Środki przedsiębiorców wykorzystaliśmy do pozyskania artefaktów oraz wykonania dodatkowych grafik.
Dziekujęmy Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu oraz pobiedziskim firmom: TipTopol S.A., Langer Consulting, Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy, Mabit Studia Realizacji Reklamowych, Mirox SA, OSKP Rosiak.