Do bibliotek publicznych w powiecie poznańskim trafiło 100 egzemplarzy komiksu zatytułowanego „6 dni z życia kolonisty”. Jest to książkowa wersja programu kabaretowego dla dzieci, w którym występował między innymi Bohdan Soleń. Przekazanie odbyło się we wtorek, 25 października 202 r. w Pobiedziskach.
Czy pamiętacie Państwo jeszcze Bohdana Smolenia? Artysta kabaretowy z podkreśleniem słowa artysta. Sumiasty wąs, lekko pochylona, cherlawa raczej sylwetka i głos, jakże charakterystyczny, gardłowy, chropawy, a często też piskliwy.
Kiedy po występie z programem „A tam cicho być”, gdzie padły między innymi słowa:
„Z jednych rakiet mam się cieszyć… przeciw drugim protestować,
a to wszystko jedno czy spadnie z tej strony,
czy z tej… Tak samo boli…
Bomba jest bomba!”
a przede wszystkim
„A Ci Amerykanie, Oni nie są wcale tacy źli.
Oni napadną, a potem przeproszą!
A mnie za te 40 lat to nikt k…a nie przeprasza!”
Cenzura zakazała mu występów, wspólnie z Krzysztofem Deszczyńskim i grupą skupionych wokół nich wykonawców, stworzyli program dla … dzieci. Spektakl nie doczekał się nigdy nagrania telewizyjnego. Jednak kaseta magnetofonowa z jego nagraniem, warta 30 lat temu 1200 zł, cieszyła się ogromną popularnością.
Całkiem niedawno, we wrześniu za sprawą Krzysztofa Deszczyńskiego i Stowarzyszenia „Zostań gwiazdą kabaretu” ukazała się komiksowa wersja tego „dziecięcego kabaretu”. Autorem tekstu jest oczywiście Krzysztof Deszczyński, rysunki wykonał Max Skorwider.
– Oprócz komiksu w książce są archiwalia, czyli tekst programu napisanego z myślą o młodzieży, są zdjęcia, plakaty z przedstawień, które graliśmy w różnych miejscach w kraju. Jest wreszcie rękopis scenariusza. Wszystkie te dokumenty leżały przez lata zabezpieczone w moim domowym archiwum – mówi Krzysztof Deszczyński, który we wtorek, 25 października spotkał się z pobiedziską młodzieżą. Przypomniał postać Bohdana Smolenia, dzieje kabaretu i rolę cenzury w latach w PRL.
– Krzysztofowi Deszczyńskiemu zależało, by skonfrontować humor sprzed lat ze współczesnym, młodym odbiorcą. Trzynastolatkom, którzy odwiedzili Bibliotekę, przedstawił też program, po którym Bohdan Smoleń został zawieszony w prawach wykonywania zawodu. W niektórych momentach dowcip nieco tłumaczyliśmy, ale młodzież była zaciekawiona tym, że taki kabaret istniał. Trzeba pokazywać, że humor w każdych czasach jest ważny — mówi Radna Powiatu Poznańskiego i Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska Małgorzata Halber.
Również we wtorek, 25 października w Pobiedziskach Krzysztof Deszczyński, przekazał przedstawicielom bibliotek publicznych z terenu powiatu poznańskiego 100 egzemplarzy komiksu „6 dni z życia kolonisty”. Komiks otrzymają też dzieci z Przeźmierowa, które nagrały piosenkę, towarzysząca promocji książki.
Wydawnictwo sfinansował Powiat Poznański oraz Miasto Bielsko-Biała, z którego pochodził artysta. Udział w przygotowaniu książki do druku miało też Wydawnictwo Miejskie „Posnania”.
Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Był artystą kabaretowym, występował w filmach i na estradzie. Młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu „Świat według Kiepskich”. W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (Wielkopolskie) stworzył Fundację „Stworzenia Pana Smolenia”, prowadzącą hipoterapię dla osób niepełnosprawnych. Bohdan Smoleń zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku w wieku 69 lat.