Mały książę, autorstwa Antoine De Saint-Exupery, to książka, której specjalnie nie trzeba rekomendować. Znana na całym świecie i choć czytana dzieciom, podbiła szczególnie serca dorosłych. Sam autor zadedykował ją swojemu najlepszemu przyjacielowi Leonowi Werhowi, pisząc: „Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu. Mam ważne ku temu powody: ten dorosły jest moim najlepszym przyjacielem na świecie. Drugi powód: ten dorosły potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci…”
Saint –Exupery z czasem żałował tego wyboru, uważając, że powinien tą książkę zadedykować swojej żonie Consuelli, dla której poszerzył wątek Małego księcia o wątek Róży. Książka powstała podczas pobytu pisarza na Long Island w 1943r. Na emigracji spędził przeszło dwa lata, marzył jednak by przyłączyć się do walk. Był pilotem i po powrocie do ojczyzny, zaciągnął się do lotnictwa Wolnych Francuzów. Latał w dywizjonie rozpoznawczym ,gdzie z jednej z wykonywanych misji pisarz – lotnik nie powrócił. Jego los nie był znany przez wiele lat, dopiero w 1998r. rybak wyłowił z Morza Śródziemnego w okolicy Marsylii bransoletkę należącą do pisarza.
Bohater opowieści – Mały Książę to chłopiec, który podróżuje poprzez wszechświat w poszukiwaniu zrozumienia i przyjaźni. W rozmowach ze spotkanymi postaciami porusza ważne kwestie – takie jak przyjaźń, miłość, samotność czy przemijanie . Mówi o nich z punktu widzenia dziecka, przypominając dorosłym zagonionym we współczesnym świecie o istotnych wartościach. Książkę można czytać jak bajkę, jak piękną historię ale również zagłębić się w nią i odbyć podróż do swego wnętrza. Zawiera wiele refleksji na temat miłości, poczucia obowiązku i życia. Przypomina nam, „ że wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, tyle, że tylko nieliczni z nich jeszcze o tym pamiętają”.
Książka została wydana w 1943r. po francusku i angielsku. Odtąd została przetłumaczona na ponad 250 języków i dialektów. Ocenia się, że przeczytało ją ponad 400 milionów osób na świecie.
Doczekała się wielu ekranizacji filmowych , jak i adaptacji teatralnych. I któż z nas nie zna cytatów z Małego Księcia, kilka z nich przytoczę:
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”
„Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś”
„Zrób mi tę przyjemność. Uwielbiaj mnie mimo wszystko”
„Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy złotych”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”
Zachęcam Was drodzy czytelnicy do sięgnięcia po tą książkę.
AB
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.