Raz do roku w ostatnią sobotę kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Tai Chi . Tego dnia, o godzinie 10.00, na wszystkich kontynentach miłośnicy i sympatycy spotykają się na otwartej przestrzeni, aby wspólnie ćwiczyć.
Poprosiłam naszego czytelnika, Pana Dawida Płóciennika, znawcę Tai –Chi oraz Qigong o przybliżenie czym jest tajemniczo brzmiące Tai-Chi. Pan Dawid od lat jest fizjoterapeutą oraz prowadzi zajęcia ruchowe z dalekowschodnich praktyk w każdy czwartek w Jerzykowie. Swoją wiedzę zdobytą na kursach i szkoleniach wzmocnił w czasie pobytu w Akademii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Pekinie, gdzie ukończył intensywny kurs.
„Co to jest Tai – Chi?
Słowo Tai – Chi kojarzy się głównie z powolnymi ruchami wykonywanymi w ramach określonej sekwencji. Obrazki takie znane nam są głównie z nagrań, pokazujących życie w Chinach. Ukazani tam mieszkańcy miast codziennie rano gromadzą się w parkach, gdzie wśród zieleni oddają się praktykowaniu systemu ruchowego, który pozwala osiągnąć harmonię ciała i umysłu oraz zachować zdrowie i sprawność fizyczną do późnej starości. Można zauważyć, że ruchy te różnią się od siebie – niektóre nawet dość znacznie – były rozwijane od tysiącleci i mimo, że posiadają wspólny rdzeń, ewoluowały w różny sposób. Dlatego też poszczególne odmiany Tai – Chi różnią się pomiędzy sobą sposobem wykonania poszczególnych sekwencji.
Jednak istota systemu pozostaje ta sama – dążenie do harmonii. Zbawienny wpływ Tai – Chi na nasz organizm również jest ten sam, niezależnie od uprawianego stylu.
Jeśli zdecydowaliśmy się praktykować Tai – Chi dla zdrowia powinniśmy wiedzieć, że ćwiczenia te są zalecane w profilaktyce oraz leczeniu schorzeń przewlekłych. Można, więc powiedzieć, że Tai – Chi to zespół ruchów wykonywany w określonym tempie (najczęściej powoli, w zgodzie z oddychaniem) mający na celu poprawę i zachowanie zdrowia u ćwiczących, a także wyrabiający gibkość, koordynację ruchową i dobrą kondycję. Wszystko to wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM) ma związek z odpowiednio przebiegającą cyrkulacją energii wewnętrznej podczas ćwiczeń.”